eMail: Flag PL Sign inSign in
Menu

Dlaczego PowerGrass

Ewolucja trawy syntetycznej... doszła do szaleństwa.

W ostatnich latach rynek budowy boisk z nawierzchnią z  trawy syntetycznej we Włoszech przekroczył linię zdrowego rozsądku i uczciwości zawodowej.

Przemysł wprowadził wypełnienie w 100% organiczne wykonane z naturalnych materiałów, takich jak włókna kokosowe, korek, łuska ryżu, kolba kukurydzy, kora sosnowa, mech torfowy, itp., w całości zastępując gumę w celu zasymulowania naturalnego uczucia nawierzchni z kombinacją sztucznej trawy i wypełnienia 100% organicznego. W niektórych przypadkach nawierzchnia jest ładna, ale istnieją silne ograniczenia dotyczące czasu trwania wypełnienia organicznego.

Jednocześnie zużycie wody jest istotne, wyższe niż zużycie wody na polu naturalnym, ponieważ parowanie w gołej glebie w połączeniu z wyższymi temperaturami na powierzchni syntetycznej jest znacznie większe niż naturalna ewapotraspiracja trawy. Kontrastuje to z jedną z głównych zalet trawy sztucznej, która powinna zmniejszyć koszty jej utrzymania.

I jakby tego było mało, niektórzy twierdzą, że syntetyczne pole ze 100% wypełnieniem organicznym,ma już koniec żywotności, jeśli zasoby ekonomiczne są niewystarczające, aby zastąpić boisko i zabrać stare na autoryzowane składowisko odpadów, można rozdrobnić trawę syntetyczną razem z wypełnieniem (wszystko to wbrew zasadom ochrony środowiska) i podsiać powierzchnię trawą naturalną. Nie mamy żadnych uwag na temat tego pomysłu i mamy nadzieję, że klienci są wystarczająco poinformowani przed dokonaniem jakiejkolwiek Wybór.

Z drugiej strony, gra na naturalnym boisku z trawy, gdy zakotwienie korzeni jest niewystarczające, co często ma miejsce na piaszczystym podłożu w zimie i/lub działanie gracza wywiera nadmierny nacisk na powierzchnię, trawa ma tendencję do podnoszenia się i tworzenia niebezpiecznych wypukleń. Równomierność boiska jest nieregularna, a bezpieczeństwo zawodników jest mniejsze. Jednocześnie odnawianie murawy po każdym pojedynczym meczu jest kosztowne.

Pomysł

To ostatnie stwierdzenie, wiosną 2011 roku, zrodziło pomysł dla Dott. Niko Sarris: "dlaczego nie zbudować od początku boiska z trawy naturalnej, wysiewając trawę na trawie syntetycznej, specjalnie zaprojektowanej do promowania wzrostu trawy naturalnej, tworząc prawdziwie mocną trawę naturalną wzmocnioną trawą syntetyczną, zdolną wytrzymać do 6 godzin gry dziennie, co wystarcza na zaspokojenie potrzeb większości klubów sportowych, czyli około 1200 godzin rocznie".

Pomysł był dobry, ale koszty budowy były wyższe niż czysto sztuczne. Nie znalazłoby to wielkiego zainteresowania wśród publiczności, z wyjątkiem oczywiście profesjonalnych graczy, którzy uwielbiają grać na naturalnej trawie.

Kilka miesięcy później, w lipcu 2011 r., pojawia się pierwsza okazja na rynku włoskim: zbudować boisko do rugby z naturalnej trawy wzmocnionej jako alternatywa dla trawy syntetycznej, która jednak musiała być tańsza.

Budżet był ograniczony i badaliśmy różne rozwiązania w celu ograniczenia kosztów, ale w końcu osiągnęliśmy pożądaną równowagę i odsetki rosną wykładniczo: system hybrydowy, przy niskich kosztach instalacji i konserwacji, jest doskonałą okazją do zapewnienia systemu zarówno dla profesjonalnych graczy, jak i amatorów.

Pierwsze testy, potwierdziły teorię

Nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć proces eksperymentalny w celu określenia rodzaju odpowiedniej trawy syntetycznej i rodzaju mieszanki na podłożu wzrostu powyżej i poniżej podłoża. Po licznych testach w firmie, Dott. Niko Sarris dochodzi do wstępnych wniosków. Zbada problemy i ograniczenia istniejących systemów i znajdzie odpowiednie rozwiązanie techniczne, aby zapewnić współistnienie trawy naturalnej i trawy syntetycznej:

  1. Świadomy ograniczeń starych systemów hybrydowych, szukał czegoś zupełnie innego. Standardy rynkowe były o wiele wyższe i również oczekiwane. Musiał myśleć inaczej.
  2. Badał sztuczne podłoże i gęstość trawy,
  3. Starał się on włączyć każdy rodzaj piasku z wieloma naturalnymi składnikami organicznymi, aby określić najlepsze rozwiązanie dla najlepszego kondycjonera gleby, specyficzne dla systemów hybrydowych, aby utrzymać powierzchnię miękką dla graczy i zwiększyć porowatość dla lepszego drenażu i wymiany gazowej w glebie nad i pod podłożem trawy syntetycznej, co jest niezbędne dla penetracji i wzrostu korzeni.

W lutym 2012 roku Sarris jest gotowy, składa Europejskie Zgłoszenie Patentowe i rozpoczyna działania promocyjne w celu poznania reakcji rynku i osiągnięcia pierwszych obszarów pilotażowych.

Najlepszą niespodzianką była reakcja klientów, którzy mieli dość sztucznej trawy i naprawdę doceniają jej cechy, a ich oczekiwania były wysokie. Później, latem 2012 r., dwa obszary pilotowe są gotowe do instalacji:

Wyniki były lepsze od jego oczekiwań, a klienci byli zadowoleni, aby potwierdzić ideę i wartość projektu.

Ask for a free estimate, it's easy!

All fields are required!

» Privacy information notice (GDPR - European General Data Protection Regulation 679/2016)

The compilation and submission of this electronic form implies the acceptance of what is indicated in the Privacy Information Notice!

POWERgrass in the world

POWERgrass hybrid turf fieldPOWERgrass hybrid turf field

Synthetic turf fieldSynthetic turf field