eMail: Flag PL Sign inSign in
Menu

PowerGras

PowerGrass® jest ekologiczny, odporny, ekonomiczny, ...łatwy w instalacji i konserwacji 

Technicy są teraz pewni: tylko PowerGrass naprawdę wzmacnia naturalną trawę i pozwala na harmonijne współistnienie trawy naturalnej i syntetycznej, z wieloma wzajemnymi korzyściami.

Obecny stan wiedzy

Naturalna trawa jest nadal najlepszą nawierzchnią do gry, a zawodowi gracze zawsze potwierdzali, że: piłka odbija się lepiej, a kontrola jest łatwiejsza, boisko jest świeże w słoneczne dni, zmniejsza ryzyko urazów więzadeł, kolan, skręceń kostek, bólu pleców i jest nieścieralna dla skóry podczas upadków w porównaniu z trawą syntetyczną i kortami z gliny.

I odwrotnie, liczba godzin użytkowania jest ograniczona, a koszty utrzymania są wysokie w przypadku dobrych standardów jakościowych, dlatego menedżerowie boisk często decydują się na instalację sztucznej trawy, osiągając szereg kompromisów w zakresie: a) trybów gry, ponieważ zmienia to odbicie i kontrolę piłki oraz stabilność powierzchni w mokrej ziemi, b) zadowolenia widzów, ponieważ widzimy znacznie mniej oznak w walce, piłka odzyskuje równowagę przy układaniu trawy i c) bezpieczeństwa zawodników, dla wielu czynników, takich jak: wczesne zmęczenie w gorące dni, zniekształcenia związane z nadmierną przyczepnością piłkarzy do knagowania butów piłkarskich na klasycznej trawie syntetycznej, bóle pleców, gdy boisko jest twarde w przypadku kortów z gliny lub zbyt elastyczne w przypadku trawy syntetycznej, otarcia w przypadku kortów z gliny i trawy syntetycznej, zwłaszcza gdy temperatura przekracza 30 °C.

Co więcej, jest zrozumiałe, że trawa syntetyczna jest lepsza niż boisko z trawy naturalnej, pełne niebezpiecznych wybojów. Trawa sztuczna nie spełniła oczekiwań i zawodnicy szukają czegoś nowego i lepszego, na czym mogliby zagrać, dlatego gdybyśmy mieli do dyspozycji boisko z trawy naturalnej, odporne na wiele treningów i oficjalnych meczów do 1200 godzin w sezonie, uzyskalibyśmy naprawdę dobrą, nową nawierzchnię do gry.

Aby to osiągnąć, używamy sztucznej trawy inaczej, specjalnie zaprojektowanej, aby wzmocnić naturalną trawę poprzez realizację symbiotycznego systemu, znanego jako "Natural Grass Reinforced" lub "Hybrid Grass".Systemy hybrydowe zazwyczaj wykorzystują włókna syntetyczne do wzmocnienia naturalnej trawy. Treningi i mecze odbywają się na trawie naturalnej, a obecność włókien sztucznych jest prawie niezauważalna, a więc równoznaczna z naturalnymi, a jednocześnie stanowi znaczne ulepszenie i ważną innowację. Knagi butów zawodników zaznaczają trawę, ale nie podnoszą jej. Bez dziur powierzchnia pozostaje równa, a gra jest lepsza, bezpieczniejsza i uszkodzenia na trawie są ograniczone, co drastycznie zmniejsza wydatki na odnowienie murawy po meczach.

Systemy hybrydowe są bardziej cenione przez graczy, ponieważ sprawiają, że nawierzchnia jest stabilna i bezpieczniejsza, wzmacniając trawnik, który w przeciwnym razie oddałby się w przypadku płytkiego zakorzenienia, tworząc głębokie i niebezpieczne dziury. Zawodnicy czują się bezpieczniej i lepiej się spisują, oferując spektakularne akcje w grze.

Problem

Cele są jasne, a oczekiwania równie ambitne, ale doświadczenia ze starymi systemami hybrydowymi zawsze komplikowały zadanie technikom w zakresie konserwacji, 1-2 lata po instalacji. Integracja trawy sztucznej w celu wzmocnienia trawy naturalnej i zwiększenia jej trwałości była szeroko badana przez branżę w ciągu ostatnich 20 lat, ale aby zapewnić współistnienie, należy zachować warunki wzrostu trawy naturalnej w obrębie trawy sztucznej, od pierwszego dnia siewu i w okresie średnio długim. Intensywne użytkowanie boiska sprawia, że jest ono jeszcze trudniejsze do pokonania i nie wolno nam zapominać, że obecność trawy sztucznej ogranicza możliwość zastosowania niektórych zabiegów mechanicznych.

Rozwiązanie

Przez lata zrozumieliśmy, że dobry system hybrydowy musi mieć pewne bardzo specyficzne cechy, aby zachować idealne warunki uprawy naturalnej trawy, a jednocześnie ograniczyć i ułatwić jej utrzymanie. Powinien również utrzymywać miękką powierzchnię z efektem amortyzującym, trwałą w czasie, aby zmniejszyć potrzebę częstego rozkładania.

Eksperci w dziedzinie trawy sportowej starają się stymulować bogaty i głęboki system korzeniowy, aby trawa była odporna na ruch pieszy i stres środowiskowy. Jest rzeczą oczywistą, że systemy hybrydowe muszą mieć te same właściwości, a wsparcie sztucznymi włóknami nie powinno znacząco ograniczać wnikania korzeni i wzrostu również pod podłożem sztucznej trawy, a zatem nie powinno ograniczać wymiany gazowej między glebą a powietrzem, w przeciwnym razie naturalna trawa jest odurzająca w długich okresach wilgotności.

Dlatego w systemie hybrydowym konieczne jest, aby korzenie miały szansę rozwinąć się dogłębnie od pierwszego miesiąca wzrostu i jest to możliwe dzięki zastosowaniu sztucznej trawy ze wsparciem (znanym również jako podłoże) drenowanym i oddychającym.
Innym istotnym aspektem, który jest często pomijany, jest to, że sztuczne włókna muszą być odpowiednio zakotwiczone na podporze (podłożu), aby działały jako wzmocnienie trawy, a nie na odwrót. Często podczas akcji gry gracze usuwają sztuczne włókna wraz z darniami, ponieważ nie były one prawidłowo przymocowane do podłoża.

Oczywiście, wiele innych czynników i szczegółów technicznych jest ważnych, aby projekt był kompletny i efektywny oraz był przedmiotem długich badań na polach doświadczalnych we Włoszech i w Niemczech przez ekspertów o międzynarodowej renomie.

Geofill PG jest organiczną "odżywką do gleby" przeznaczoną do systemów hybrydowych mieszanych z piaskiem typu USGA, na miejscu, w dużych ilościach do 50% do: a) zmiękczenia powierzchni gry z trwałym efektem w czasie, b) zwiększenia objętości powietrza w celu poprawy cyrkulacji powietrza w podłożu powyżej i poniżej podkładu i zapewnienia miejsca dla korzeni, c) zwiększenia zarówno odprowadzania nadmiaru wody, jak i retencji wody w celu wspierania wzrostu roślin.

Ask for a free estimate, it's easy!

All fields are required!

» Privacy information notice (GDPR - European General Data Protection Regulation 679/2016)

The compilation and submission of this electronic form implies the acceptance of what is indicated in the Privacy Information Notice!

POWERgrass in the world

POWERgrass hybrid turf fieldPOWERgrass hybrid turf field

Synthetic turf fieldSynthetic turf field